«Барселона - серце Каталонії»
«Прекрасна - як мадонна! Донна Барселона!»
«Барселона: шарм і магія міста»
«Казкові три дні на Лазурному березі! Ніцца, Канни та Монако»
«Випускний в Барселоні»
«Відпустка в Іспанії: Трієст - Мілан - Барселона - Ніцца - Верона»
«Лазурна перлина - Ніцца»
«Ми в Ніццу, в Ніццу з вітерцем»
«Запальні ритми Іспанії: Барселона, Севілья, Малага, Валенсія, Мадрид та Гранада»
«Морські канікули в Італії + Лазурний берег Франції»
«Під сонцем Іспанії: відпочинок на Коста Бланка»
Трохи історії
Ще в 18 столітті серед англійської аристократії та нового класу багатих купців і власників фабрик склалася мода відвідувати Італію та оглянути великі місця античного класичного світу.
Одним з найпростіших способів для мандрівників дістатися до Італії на своєму «Гранд-турі», як його називали, було перетнути Францію до Марселя, а потім сісти на човен уздовж узбережжя. Серед зупинок на цій морській подорожі був невеликий порт Ніцци; узбережжя тут мало надзвичайно м’який клімат, і незабаром деякі англійські відвідувачі придумали зимувати в цьому ідилічному місці між Альпами і Середземним морем. У епоху, коли не було винайдено сучасного центрального опалення, перебувати в Ніцці було набагато приємніше, ніж повернутися до холодної вологої англійської зими. Почався середземноморський туризм.
До 1820 року в Ніцці була значна колонія Великобританії; а в 1822 році, під час поганої зими, преподобний Льюїс Уей вирішив найняти місцевих робітників, щоб побудувати прекрасну доріжку біля пляжу. Місцеві жителі називали це "Англійською набережною", приморською еспландою, яка, таким чином, крім готелів та корчм, була першим на замовлення побудованим у Франції об'єктом туристичної інфраструктури. У 1864 році прибула залізниця, завдяки якій Ніцца стала набагато доступнішою з Парижа та північної Європи.
З тих пір Ніцца своїм чудовим кліматом продовжує залучати багатих відвідувачів, а нещодавно і масовий туризм з усієї Європи та світу. Серед перших відвідувачів були росіяни, і з XIX століття Ніцца стала домом чи другим домом для багатьох росіян. Російський православний собор Ніцци, який зараз є власністю Російської Федерації, є однією з прекрасних будівель міста та найбільшим російським православним собором у Західній Європі.
У часи, коли ранні англійські туристи почали відвідувати Ніццу, місто було не частиною Франції, а частиною Королівства Сардинія, яке охоплювало територію, яка в основному знаходиться в Італії. Лише до підписання Туринського договору в 1860 р. Герцогство Савойя та графство Ніцца відійшли до Франції.
Отже, Ніцца та її область мають культуру та традиції, що мають багато спільного з традиціями Італії. У той час, як численні вишукані ресторани та готелі міста подають найкращі страви за французькою традицією, місцеві делікатеси в Ніцці та околицях мають виразно італійський та середземноморський смак; Pissaladière - різновид цибульної піци з анчоусами; і хороші равіолі, або пельмені, потребують невеликого вступу. Ще однією місцевою особливістю, "les farcis", буквально "фаршировані речі", є овочі, зокрема баклажани або кабачки, фаршировані м'ясною сумішшю рису та трав. Сокка, відома в Італії як Фаріната, - це витриманий млинець, приготований із нутового борошна та оливкової олії. Як морський порт, Ніцца - це також місто, відоме своїми морепродуктами, включаючи страви з класичною середземноморською рибною кефалью (рулет) та морським лящем (дораде).
Туристичні пам'ятки в Ніцці та околицях
Туристична пам'ятка номер один у Ніцці - море. Маючи 7 кілометрів пляжу вздовж Англійської набережної, Ніцца має один з найдовших і найвідоміших пляжів Французької Рив’єри. Однак варто зазначити, що пляж зроблений з дрібної гальки, а не піску - що, здається, не стримувало мільйони купальників, які щороку приїжджають сюди.
На захід від старого міста знаходиться "Замкова гора" - La colline du château, колишня фортеця якої була зруйнована триста років тому. Сьогодні Замкова гора - це парк, наповнений пишними середземноморськими деревами та чагарниками, що відокремлюють пляж на захід від старого порту, порт Леві, на сході. На сьогоднішній день старий порт - пристань для яхт, де відвідувачі можуть прийти і помилуватися розкішними яхтами надбагатих. Теплі вечірні прогулянки навколо старого порту може бути незвичним досвідом, коли підводні прожектори на деяких яхтах сяють крізь прозору блакитну воду.
Старе місто Ніцци вигинається вглиб суші від "Замкової гори", від Англійської набережної до старого порту. Більша частина історичного кварталу, включаючи знаменитий квітковий ринок, знаходиться позаду східного краю пляжу. Увійшовши до старого міста, людина рухається з простору Англійської набережної на вузькі вулички традиційного північноморського міста. Як і в Італії, вузькі вулички оточені високими будинками до п’яти поверхів і пофарбовані в теплі кольори, червоні, жовті та брунатно-жовті. У багатьох місцях ресторани витікають зі старих будівель, їхні стільці та столи наполовину закривають вулиці, де транспортні засоби не можуть легко проїхати, навіть якщо їм дозволять. У теплу погоду аромати середземноморської кухні, що випливають із закладів, можуть бути апетитним досвідом. Навіть якщо Ніцца не мала музеїв і пам'ятників, це всерівно було б місце, принад якого було б достатньо, щоб задовольнити багатьох своїх відвідувачів.
Але в Ніцці є музеї та пам'ятники. До недавнього часу багато з них були вільними; на жаль, наразі введено обмеження.
Найкраще з них - це Музей Матісса. Розташований на віллі, музей Матісса має велику колекцію робіт, що тривали за життя художника.
Ще один чудовий музей - музей Шагала на бульварі Сім'є. Колекція налічує близько 400 робіт Шагала, включаючи серію з 17 великих біблійних картин.
Ще ближче до старого міста знаходиться MAMAC (Museum of modern art and contemporary art), або Музей сучасного мистецтва, французький та американський музей сучасного мистецтва, в якому працюють Ів Кляйн, Нікі де Сен-Фалл, Енді Уорхол, Рой Ліхтенштейн та багато інших. Цей музей розташований лише за 100 метрів від площі Гарібальді.
Для тих, хто має більш класичні смаки, Музей вишуканих мистецтв Ніцци, Musée des Beaux arts, має колекцію французького та європейського мистецтва з 16 по 20 століття з роботами Ван Лоо, Фрагонара, Коро, Добіньї, Будена, Моне, Сіслі та Рауля Дафі, щоб назвати декілька.
Іншим дуже популярним місцем Ніцци є російський православний собор, класична російська будівля, яка може виглядати більш доречно в Москві чи Санкт-Петербурзі.
Лазурний берег
Однією з простих поїздок, яку можна рекомендувати - всього чотири-п’ять кілометрів на схід уздовж узбережжя до Вільфранш-сюр-Мер. Це чудове маленьке старе приморське містечко, огорожене між горами та морем, з вузькими вуличками та невеликими пляжами . Потім продовжуйте рух до наступного приморського селища Болье сюр Мер. У декількох хвилинах ходьби від Больє знаходиться Сен-Жан-Кап-Ферра, найексклюзивніше передмістя Ніцци, на скелястому півострові. Уздовж краю води проходить стежка від Больє до Сен-Жана; а в Сен-Жан любителям саду слід піднятися на пагорб, щоб відвідати вишуканий будинок та знамениті сади вілли Ephrussi de Rothschild.
На захід від Ніцци популярним місцем для відвідування є Канни, відомі своїм кінофестивалем. До нього легко дістатися поїздом - це також найкращий спосіб дістатися до Монте-Карло, що за п’ятнадцять кілометрів на схід від Ніцци.
Для одноденної подорожі в гори можна відправитись з Ніцци в Анно і назад. Залізниця метрової колії виходить з невеликої станції, розташованої приблизно в 400 метрах на північ від центрального залізничного вокзалу, далі по долині річки Вар через драматичні пейзажі та у передгір'я Альп.