Софія - столиця Болгарії та її найбільше місто. Засноване тисячі років тому, сьогодні місто продовжує розвиватися як культурний та економічний центр країни.
Софія розташована в західній частині країни, на Софійській рівнині та нижніх схилах гори Вітоша. Середня висота міста 550 метрів над рівнем моря, клімат помірно-континентальний, характеризується холодною зимою та відносно прохолодним літом. Середня температура в січні становить 1 градус морозу, а в липні - 20 градусів.
Місто розташоване на стратегічному перехресті. Маршрут із Західної Європи до Стамбула проходить через Софію через Белград і Скоп'є, потім через Пловдив до Туреччини. Софія також з'єднує Близький Схід та Сережній Схід, що лежить між берегами Дунаю та берегами Білого моря, з одного боку, та між Чорним морем та Адріатичним морем - з іншого.
Софія знаходиться порівняно близько до столиць більшості балканських країн: Анкара - 1012 км; Афіни - 837 км; Белград - 374 км; Бухарест - 395 км; Загреб - 762 км; Любляна - 897 км; Сараєво - 549 км; Скоп'є - 239 км; Тирана - 553 км.
У Софії починаються три автостради: Тракія, Люлін та Гемус. Аеропорт Софія надає мандрівникам зручне сполучення з усіма великими містами Європи, а з центрального залізничного вокзалу та автовокзалу пасажири можуть дістатися до будь-якого пункту країни.
Софія була заселена протягом багатьох тисячоліть. На честь гарячих джерел, у 8 столітті до нашої ери фракійські племена, що оселилися тут, дали місту першу назву - Сердика або Сердонполіс. У 1 столітті до нашої ери Сердика була захоплена римлянами, які перетворили її на римське місто. Під час правління імператора Марка Ульпія Траяна (правління 98-117 рр. н. е.) Місто взяло його ім'я Ульпія Сердика і стало адміністративним центром регіону. Сердика була улюбленим містом Костянтина Великого (правління 306-337), який сказав: «Сердика - мій Рим». Приблизно в 175 році для захисту міста були побудовані масивні укріплені стіни з чотирма сторожовими вежами, а друга зовнішня укріплена стіна була додана протягом V-VI століть. Вдруге місто розквітло за часів Юстиніана Великого (правління 527-565). На початку IX століття болгарський Хан Крум (правління 803-814 рр.) вторгся в Сердіку. Місто стало невіддільною частиною Першої Болгарської імперії (VII-IX ст.) за часів Хана Омуртага (правління 814-831). У цей час місто було перейменовано в Средець (Центр) через його центральне стратегічне розташування. У 1018-1094 рр. Средець перебував під владою Візантії, але залишався важливим стратегічним, економічним та культурним центром. За часів Другої Болгарської імперії (1185-1393 рр.) Средець набув вигляду великого середньовічного міста - його вузькі переповнені вулиці свідчили про будівництво дедалі більше маленьких церков і монастирів, які згодом стали Софійською Святою Горою. Сучасну назву місто отримало в кінці 14 століття на честь головного символу міста - базиліки Святої Софії.
У 1382 році місто потрапило під владу османів. Воно було звільнене через п’ять століть, у 1878 р., і 3 квітня 1879 р. було оголошене столицею нововизволеної болгарської нації.
Софія зберігає багато цінних пам’яток своєму давньому та історичному минулому. Відвідувачі, які досліджують вулиці міста, можуть побачити залишки Східних воріт з тих часів, коли Софією була Сердика та Средець, що датуються 2-4 століттями нашої ери. Ці залишки експонуються в підземному переході, що з'єднує Президентський палац і Раду міністрів, в оточенні магазинів, де продаються традиційні болгарські сувеніри та рожева вода.
Базиліка Святої Софії, заснована за правління Юстиніана (правління 527-565 рр.), є однією з найстаріших церков у столиці. Це була найбільша церква міста в середні віки, а за часів Османської імперії вона використовувалася як мечеть. Неподалік від Святої Софії знаходиться Меморіальна церква святого Олександра Невського, нині один із найвідоміших символів міста. Ця церква була побудована в 1912 році за проектом російського архітектора Олександра Померанцева. Його дзвіниця піднімається на висоту 53 метри і містить 53 дзвони, найважчий вагою 10 тонн. Одне з найпопулярніших туристичних місць у Софії, церква вміщає приблизно 5000 людей, а на важливі християнські свята вона наповнена віруючими. У склепі церкви знаходиться виставка православного християнського мистецтва. Прямо навпроти церкви знаходиться Національна художня галерея, де часто виставляються роботи всесвітньо відомих художників.
Найстаріша церква Софії - Ротонда Святого Георгія. Вважається, що церква була побудована в 6 столітті, за правління Костянтина Великого. У безпосередній близькості від ротонди, у підземному переході, що веде до станції метро «Сердика», знаходиться Святий.
Церква Петки Самарджийської побудована в 11 столітті. Ще одним християнським пам’ятником у цьому регіоні є католицький собор Святого Йосифа. Під час прогулянки по цьому району відвідувачі також побачать мечеть Банья Баші, побудовану в 16 столітті. Неподалік від мечеті знаходиться синагога, в якій розташований музей. Навряд чи є ще одне місто у всій Європі, де було б так багато вартих уваги християнських, ісламських та єврейських пам’яток, настільки близьких один до одного. У безпосередній близькості збереглися інші історичні залишки, такі як муніципальні лазні, ринок та церква Святої Неділі. Поряд з цією церквою знаходиться Духовна семінарія, де розташований Національний історико-археологічний музей. Інші визначні пам'ятки міста включають Левовий міст, Орлиний міст, Російський пам'ятник та пам'ятник Василю Левському (болгарському революційному герою, який віддав своє життя у боротьбі за звільнення Болгарії від Османської імперії у 19 столітті).
Серед релігійних пам'яток міста, прямо навпроти Президентського палацу, розташований Національний археологічний музей, який має у своїй колекції деякі з найцінніших скарбів, виявлених у Болгарії.
Шедеври болгарського живопису виставлені в Національній картинній галереї, що знаходиться на території колишнього Болгарського королівського палацу. Тут же розташований Національний етнографічний музей, а зовсім недалеко - Природознавчий музей з експонатами рослин і тварин, які є дуже цінними, і навіть такими, які більше не можна побачити в дикій природі. Прямо перед цим музеєм знаходиться церква Святого Миколая, яка є пам'яткою архітектури. Будівля парламенту, пам'ятник Визволителю (на честь російського царя Олександра II, який сприяв звільненню Болгарії від османського панування), а також кампус Софійського університету «Святий Климент Оградський» - це ще три основні символи міста. Без сумніву, однією з найкрасивіших будівель Софії є Національний театр імені Івана Вазова.
На нижніх схилах гори Вітоша, в районі Бояна, розташований Національний історичний музей зі своєю колекцією від доісторичних часів до наших днів. Музей має одну з найбільших колекцій у світі, де налічується понад 700 000 експонатів культурного значення. Неподалік від музею знаходиться Боянська церква, одна з болгарських пам’яток, внесених до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
У місті є ще багато цікавих місць, таких як Політехнічний музей, Музей антропології та Музей спорту. Оскільки це столиця країни, Софія постійно приймає важливі культурні та музичні заходи, конференції та спортивні змагання. Національний палац культури, міські футбольні стадіони та великі зали міста - це майданчики для концертів та виступів відомих осіб та груп.
Протягом травня та червня Палац культури вітає виконавців, які беруть участь у фестивалі «Софійські музичні тижні». Багато столичних театрів і галерей пропонують широкий спектр цікавих експонатів та шоу.
Місто є улюбленим місцем для міжнародних конгресів, і існує величезна кількість залів та центрів, які пропонують можливості для будь -яких потреб. Наприклад, одним із найпопулярніших міських місць для проведення бізнес -форумів та ярмарків є Національний палац культури.
Софія також є домом для найпрестижніших та найбільших навчальних закладів Болгарії - університетів, коледжів та середніх шкіл, які пропонують міцно обґрунтовану та сучасну освіту з таких дисциплін, як архітектура, медицина, гуманітарні науки, інженерія, музика та хореографія та Витончені мистецтва.
Поблизу Софії, у горах Вітоша, Лозен та Стара Планіна (Центральна Балкана) протягом століть було засновано стільки монастирів, що їх стали називати Святими горами Софії. Їх можна розглядати як єдиний комплекс і зіграли важливу роль у збереженні болгарської духовної спадщини протягом століть османської окупації. Серед інших досі стоять Драгалевський, Лозенський, Германський, Креміковський, Черепішкий та Осеновлашський монастирі.
Можливості для спорту та відпочинку у столиці численні та різноманітні - відкриті басейни, тенісні корти, сучасні спортзали та спортивні зали, парки. Міські стадіони збирають тисячі вболівальників на матчі між великими футбольними командами.
Парки Софії - улюблене місце відпочинку. Борисівський парк знаходиться прямо в центрі міста, а Південний парк - біля Національного палацу культури. За годину їзди від міста є два поля для гольфу, в місті Іхтіман та селі Равно Поле, які пропонують чудові умови для гри та занять цим видом спорту, який стає все більш популярним у Болгарії. Взимку гірськолижний курорт на горі Вітоша є улюбленим вибором як для лижників, так і для сноубордистів, а влітку - для улюблених туристів та пікніків. Гора Вітоша межує з природним парком Вітоша, який є найстарішим заповідником на Балканському півострові. Види флори в парку особливо багаті і різноманітні. Десять вершин у хребті Вітоша мають висоту понад 2000 метрів; найвища - Черні Враг (Чорна вершина), в центрі парку, на висоті 2290 метрів. Оскільки гора Вітоша є улюбленим місцем для жителів столиці, її поля та стежки живі серед любителів природи. За додатковою інформацією про парк звертайтесь до інформаційного центру охорони природи Вітоша, який розташований приблизно за 1 км від Драголевцівського кварталу, неподалік від Драголевцівського монастиря.
На горі Вітоша є два гірськолижні центри для розміщення відвідувачів цього дуже популярного спортивного напрямку. Це Алеко та Конярніка. Алеко знаходиться на висоті 1800 метрів, а його схили виходять на північ. Тут також є приміщення для нічних лиж. Центр Коньярніка має висоту 1507 метрів. Всього на Вітоші є 29 км гірськолижних трас, а найдовша - 5 км. Максимальний вертикальний падіння становить 780 метрів. Схили підходять як для досвідчених лижників, так і для початківців.
Софійський зоопарк у південній частині міста є найбільшим зоопарком країни. Це улюблене місце для денної прогулянки як молодих, так і літніх людей.
Софія пропонує багато місць для ігор своїм дітям. Парки обладнані безпечним, сучасним обладнанням для ігрових майданчиків, а також є дитячі ігрові майданчики та приміщення для відпочинку дітей у приміщенні.
Як і в кожному великому місті, у Софії є щось на будь-який смак. Існує величезна кількість розкішних готелів, в тому числі тих, що входять до складу міжнародних мереж готелів. Існує також широкий вибір гуртожитків та невеликих сімейних пансіонатів. Існує безліч дискотек, ресторанів, барів, фортепіанних барів, народних клубів, таверн, содових фонтанів, закладів швидкого харчування та багатьох інших видів розваг.
Софія та її околиці також можуть похвалитися великою кількістю спа-комплексів. Гарячі джерела на сусідньому курорті Банкя пропонують чудові умови для відпочинку, відпочинку та оздоровлення. У межах столиці є десять спа-центрів, які пропонують спокій та розслаблення, а також лікувальні та косметичні процедури.
Одне з улюблених місць Софії як для відвідувачів, так і для мешканців - це бульвар Вітоша. Будучи пішохідною зоною, це дуже приємне місце для прогулянок та відпочинку. Загалом, столиця - це задоволення покупців, оскільки Софія як і раніше є одним з основних перехресть на Балканському півострові для всілякої торгівлі
Щорічне святкування міста відзначається 17 вересня на честь мученицької смерті Святої Софії та її трьох дочок Віри, Надії та Любові.