Життя міста розпочалось у VI-V століттях до н. е. як іллірійське поселення. Пізніше, у 3 столітті до нашої ери, його перетворили на місто-замок, відоме як Антипатрея. Пізніше замок розширився, особливо під час феодального панування родини Музакай. Усередині замку вони збудували церкви з цінними фресками та іконами, а також школу каліграфії. Сьогодні мешканці все ще живуть усередині стін замку. Три основні райони старого міста - Мангалемі, Гориця та Кала, де розташований сам замок.
У Мангалемі, під замком, ви можете побачити знаменитий вид на фасади будинків з вікнами, які, здається, стоять одне над одним. Загалом, традиційний будинок має два поверхи, де другий є помітним і має безліч вікон у вікнах та різьблення по дереву. З його будинками, побудованими вздовж крутого пагорба, вид на Мангалемі є причиною того, що інша назва Берата - Місто плаваючих вікон.
Через річку Осум лежить околиця Гориця, будинки якої виходять до будинків Мангалемі. Арочний міст Гориці, побудований в 1780 році, є прекрасним архітектурним пам'ятником, побудованим для з'єднання Гориці з Мангалемі.
Ансамбль візантійських церков у замку Берат надзвичайний. Біля підніжжя замку знаходиться візантійська церква Шен-Мехіллі (Святого Михаїла), тоді як церква Шен-Марії е Влахернес (Святої Марії Блачерної) XIII століття, церква Шен-Тріади (Пресвятої Трійці). У замку знаходиться візантійський монументальний собор Шен-Марії (Святої Марії) та багато інших церков.
У соборі Шен Мерії знаходиться музей творів відомих іконописців 16 століття: Онуфрі та його сина Ніколли. На виставці представлено понад 100 ікон, до них також входять роботи інших художників, таких як Джоан Четири, Онуфер Кіпріоти та багато анонімних художників.
Ви також можете відвідати монастир Шен Спірідоні (Святого Спиридона) в Гориці. У 1417 році османи окупували Берат, і це завоювання залишило свій слід будівництвом пам'ятників ісламської віри, таких як Xhamia e Kuqe (Червона мечеть) всередині замку, Xhamia e Plumbit (1555), Xhamia e Beqarëve (Мечеть Целібатерів) (1872) в кварталі Мангалем, але також Шамія Мбрет (Королівська мечеть) (16 століття), а також Теке Халветі або Таріка в середньовічному центрі. Інші місця, які варто відвідати, - це Етнографічний музей, розташований у будівлі ардака 18 століття, та Галерея мистецтв Едварда Ліра, відомий англійський живописець, який написав значну частину Берата та Албанії. Крім того, Берат відомий своїми традиційними стравами. У місцевих ресторанах варто скуштувати такі делікатеси, як pula me përshesh та çorba e Tomorrit. Також пропонується відвідати Святу Гору Томорр.