Охрид - найбільше місто на Охридському озері. Розташоване між високими горами до 2800 м. та Охридським озером, це не тільки місце історичного значення, але й надзвичайна природна краса. Охрид - це коштовність корони Македонії. Охрид відомий тим, що колись у нього було 365 церков, по одній на кожен день року, і його називали «Єрусалимом (Балкан)». Місто багате на мальовничі будинки та пам'ятники, а туризм тут домінує. Він розташований на південний захід від Скоп'є, на захід від Ресена та Бітоли. У 1979 та 1980 роках Охрид та Охридське озеро були прийняті ЮНЕСКО як об'єкти культурної та природної спадщини. Охрид є одним із лише 28 об’єктів, які є частиною Світової спадщини ЮНЕСКО, які є культурними, а також природними об’єктами.
У давнину місто було відомо під давньогрецькою: Λύχνιδος (Lychnidos) та латинською: Lychnidus, ймовірно, означає “місто світла”, від грецької λυχνίς (lychnis, ген. Lychnidos), “дорогоцінний камінь, що випромінює світло”, від λύχνος (лихнос), “лампа, переносне світло”. До 879 року нашої ери місто вже не називалось Ліхнідос, а асимільовані корінні жителі називали його Охридом, можливо, від слов'янських слів vo hrid, що означає "на пагорбі", оскільки стародавнє місто Ліхнідос було на вершині пагорб. У македонській та інших південнослов’янських мовах назва міста - Охрид. По-албанськи місто відоме під назвою Орр або Охрі, а по-сучасному грецькому Охріда (Οχρίδα, Ωχρίδα) та Ахріда (Αχρίδα).
Старе місто
Із усіх 365 оригінальних церков збереглося лише 70 церков. Охрид, занесений до списку спадщини ЮНЕСКО за унікальні цінності спадщини (природні та культурні), був найстарішим та найповнішим архітектурним ансамблем у південно-східній частині Європи. Старе місто утворилося між VII та XIX століттями на березі Охридського озера. Він розвинувся на археологічних рештках, що датуються епохою бронзи та середньовіччям. Таким чином, тут і там часто з’являлися сліди з різних історичних періодів міста (Античність, Візантія чи 19 століття).
Ви можете прогулятися християнською частиною старого міста Охрида і від Верхніх воріт (Горна Порта) фортеці, піти і побачити на вершині пагорба цитадель царя Самойла. Звідти через сосновий ліс до церкви від Плаосника. Звідти ви можете об'їхати заплутані вулиці на шляху до церкви Святого Іоанна з Канео. Звідти ви можете повернутися до міста, пройшовшись підвісною доріжкою над водами Охридського озера. Потрібно оглянути собор Святої Софії, а потім піднятися до церкви святої Богородиці Перівлепти.
Церква Святого Іоанна в Канео
Святий Іоанн Богослов, Канео, латинське: Sveti Jovan Kaneo, або просто Святий Іоанн у Канео - це македонська православна церква, розташована на скелі над пляжем Канео з видом на озеро Охрід в місті Охрід. Церква присвячена Іоанну Патмосському, авторові Об'явлення, якого деякі вважали такою ж людиною, як Іван Апостольський. Дата спорудження церкви залишається невідомою, але документи, що детально описують церковне майно, дозволяють припустити, що вона була побудована до 1447 року. Археологи вважають, що церква була побудована за деякий час до піднесення Османської імперії, дуже ймовірно, у 13 столітті. Реставраційні роботи в 1964 році призвели до відкриття фрескового купола.
Церква має хрестоподібний архітектурний план, з прямокутною основою. Архітектор церкви невідомий, але вважається, що на нього вплинула архітектура вірменських церков, зокрема дах. Реконструкція церкви була проведена в XIV столітті, незадовго до прибуття османських турків до Македонії. В межах церкви був побудований дерев'яний іконостас, і до 20 століття на апсиді були зображені численні святі разом із Дівою Марією. На куполі церкви видно фреску Христа Пантократора. На стіні церкви також можна побачити фреску святого Климента Охридського (чий покровитель, святий Пантелеймон, розташований недалеко від церкви) у супроводі святого Еразма Охридського.
Софійська церква 11 ст.
Собор охридських архієпископів. Четверта базиліка, побудована на цьому ж місці (найстаріша - римська базиліка (будинок суду)). Нинішню церкву збудував архієпископ Лав у 1035 році, фасадний вид з вежами та відкритими галереями збудував архієпископ Григорій у 1317 році. Бічний ганок був доданий, коли турки перетворили церкву на мечеть. Всередині знаходиться найбільша у світі композиція фресок 11 століття. На головному вівтарі є сцени зі Старого заповіту та емоційна процесія ангелів, що вклоняються Діві Марії. На бічних вівтарях є фреска 40 мучеників (римські солдати залишились мерзнути, бо не хотіли відмовлятися від християнства), яка дуже рідко зображується (у лівому вівтарі) та (у правому вівтарі) портрети константинопольських патріархів , Єрусалиму та Антіохії, архієпископи Охрида та Римських Пап (Охридське архієпископство завжди загравало з римо-католицизмом, тому воно зберегло своє важливе становище з православною церквою). Маленька площа перед нею була головним форумом у давнину.
Св. Пантелеймон - Плаошник
Він був дуже важливим релігійним центром з ранніх християнських часів, якщо не раніше. Це місце першого університету в Європі, відкритого в 10 ст. і це місце, де було створено кирилицю. Церква, яку ви бачите, є реконструкцією церкви Святого Климента, побудованої, коли він прийшов сюди і відкрив університет. 5-нефна ранньохристиянська базиліка, в середині якої стоїть костел, знаходиться у 5 столітті (цікаві мозаїки в баптистерії та в бічній каплиці, покриті червоним дахом). Атріум був побудований збоку, оскільки спереду не було місця. Ймовірно, це був собор у ранні християнські часи. Коли святий Климент прийшов сюди в 10 ст. існувала лише невеличка кругла каплиця, яка сьогодні служить вівтарем. Через великий наплив прихильників, що послідували за ним, він розширив церкву, побудувавши центральну частину церкви та перетворивши існуючу церкву на вівтарну каплицю, і присвятив церкву святому Пантелеймону (захисникові здоров'я). Закритий ґанок та дзвіниця були додані пізніше в 13 столітті. Перед смертю святого Климента він копав власну могилу всередині церкви. Коли прийшли турки, вони зруйнували церкву після повстання. Місце все ще приваблювало велику кількість прихильників та паломників, тому вони збудували над ним мечеть. Донедавна і мечеть, і церква стояли в руїнах. Реконструкція є великим здогадом, оскільки вони не знали нічого, крім форми церкви. Висота, форма куполів та прикраси - це дика здогадка.
Події
Охридський літній фестиваль є одним з найбільших і найважливіших музично-драматичних фестивалів в Македонії. Перший концерт відбувся в 1961 році в церкві Святої Софії з її винятковою акустикою. Фестиваль в Охриді має особливий міжнародний колорит завдяки участі великої кількості провідних музикантів та ансамблів з найвідоміших європейських та світових музичних центрів. Участь взяли виконавці з 44 країн. Цей фестиваль має солідну репутацію, оскільки поступово став частиною великої родини найвідомішого європейського музичного фестивалю. Охридський літній фестиваль має власні звукові концепції, і він може скласти музичну програму, яка включає артистів зі світовою популярністю. Охридський літній фестиваль проводиться щороку з 12 липня по 20 серпня.
Щороку, у другій половині липня, еліта плавання з всьому світу збирається в Охриді і, починаючи з монастиря Святого Наума, вони плавають вздовж берега озера до міської гавані, приблизно 30-кілометровий маршрут. З 1998 року Охридський плавальний марафон увійшов до складу Всесвітнього плавального клубу з 12 марафонів, що проводяться у всьому світі під патронатом FINA-Всесвітньої плавальної асоціації.
Балканський фольклорний фестиваль - член Асоціації ЮНЕСКО Міжнародної ради організацій фольклорних фестивалів та фольклорного мистецтва та Міжнародної організації фольклорного мистецтва. На сьогоднішній день цей фестиваль представляє численні оригінальні пісні та танці з народної культури протягом понад 30 років. У фестивалі взяли участь близько 1200 ансамблів із 42 000 учасників.